ترمومتر آنالوگ , گیج دما , دماسنج عقربه ای

گیج دما ( ترمومتر ) چیست ؟

گیج دما جزء  پرکاربردترین و موثرترین تجهیزاتی میباشد که در اندازه گیری ها و پایش دما در صنعت مورد استفاده قرار میگیرد . ترمومتر ها به دماسنج صنعتی و گیج دما نیز مشهور میباشند  و از لحاظ نمایش و عملکرد در دو مدل عقربه ای و دیجیتال تولید و عرضه میگردد .

ترمومتر  ابزاری میباشد  که میتواند با توجه به شرایط محیط و استاندارد های تابع آن دما را در تاسیسات مکانیکی اندازه گیری کرده و آنرا نمایش دهد .

ترمومتر یا گیج دما یکی از تجهیزات مانیتورینگ دما در صنایع مختلف می باشد که در  رنج های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد .

گیج دما

انواع ترمومترگیج دما ) :

 • ترمومتر مملو  از مایع با قابلیت نشاندهی سیستم فشار : این نوع گیج دما با استفاده از تغییر فشار مایع حاصل از تغییر دما عمل مینماید . بدینگونه که تغییر دمای حسگر گرمایی باعث تغییر فشار مایع پر شده در گیج دما می‏گردد و باعث تغییر داده ها در نمایشگر ترمومتر میگردد . مایع پر شده در ترمومتر بیشتر الکل ‏، نفت و ... می باشد.
 • ترمومتر با نشاندهی سیستم فشار بخار : این نوع از ترمومتر شامل مایع فراری در داخل حسگر گرمایی میباشد که تغییر دمای داخل حسگر گرمایی باعث تغییر فشار بخار اشباع شده در ترمومتر می‏گردد و باعث تغییر داده ها در نمایشگر ترمومتر میگردد .
 • دماسنج عقربه ای : ترمومتر  عقربه ای ، دارای نمایشگر آنالوگ ( دمای نقطه ای خاص ) می باشد که ا توجه به نوع عملکرد آنها به دو دسته کلی تقسیم می گردند :
                 1- ترمومتر مملو از جیوه ACTUATED ( فعال شده ) :  این نوع از گیج دما با استفاده از تغییر فشار جیوه حاصل از تغییر دما عمل مینماید ، بدینگونه که تغییر دمای                        حسگر گرمایی باعث تغییر فشار جیوه پر شده در گیج دما می‏گردد و بدین نحو دما توسط یک ترمومتر عقربه ای که بر اساس دما کالیبره گردیده است نمایش داده می شود.
                2- ترمومتر بی متال : اصول عملکرد  این نوع از ترمومتر بر کاهش یافتن طول یا افزایش طول یک فلز در اثر تغییرات دما می باشد . ترمومتر بی متال که دارای ازنوع گیج دمای عقربه ای یا آنالوگ میباشد  از دو فلز غیر همگون و متمایز تشکیل گردیده است و به یکدیگر چسبیده اند. جنس این دو فلز بیشتر استیل و مس یا استیل و برنج می باشد.
 • گیج دما با نمایش سیستم فشار گاز : در این نوع از گیج دما تغییرات دما در حسگر گرمایی باعث تغییر فشار گاز پر شده می‏گردد و باعث تغییر داده ها در نمایشگر ترمومتر میگردد . گاز پر شده باید حتما گاز بی ‏اثری همچون هلیوم یا نیتروژن باشد . از مهمترین کاربرد های این نوع از دماسنج ، برای مواقعی میباشد که فاصله پراب دما با نمایشگر عقربه ای بیشتر از یک متر باشد. به این مدل از ترمومتر ، کاپیلاری دار ( دنباله دار ) می گویند :معمولا طول کاپیلاری بین 1 تا 5 متر می باشد.
 • ترمومتر دیجیتالی
 • ترموکوپل‌
 • ترمومتر لیزری

کاربرد ، محدوده های اندازه‌ گیری و محل قرارگیری سنسور در ترمومتر باعث انتخاب نوع مدل آن‌ ها میگردد .
temperature gauge


تمامی محصولات شرکت پتروتایگا از لحاظ کیفیت تضمینی و از لحاظ قیمت رقابتی میباشد.


جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره ( رایگان ) با مشاوران ما در ارتباط باشید .


09122250251 -02133950604 - 02133951105


نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

ترمومتر آنالوگ , گیج دما , دماسنج عقربه ای

 • کد محصول: گیج دما
 • موجودی: موجود می باشد
 • 0تومان

 • قیمت بدون مالیات: 0تومان

محصولات مرتبط

ترمومتر ویکا , گیج دما ویکا , دماسنج ویکا

ترمومتر ویکا , گیج دما ویکا , دماسنج ویکا

ترمومتر ویکا , گیج دما ویکا , دماسنج ویکامعرفی گیج دما ویکا ( ترمومتر ویکا )در میان ابزارهای اندازه ..

0تومان قیمت بدون مالیات: 0تومان

ترمومتر لیزری , دماسنج لیزری , گیج دما لیزری

ترمومتر لیزری , دماسنج لیزری , گیج دما لیزری

ترمومتر لیزری , دماسنج لیزری , گیج دما لیزریمعرفی گیج دما لیزری ( ترمومتر لیزری )گیج دما لیزری از نو..

0تومان قیمت بدون مالیات: 0تومان

برچسب ها: ترمومتر, thermometer, گیج دما, فروش ترمومتر, دماسنج صنعتی, کاتالوگ ترمومتر, ترمومتر آنالوگ, ترمومتر عقربه ای, ترمومتر بی متال, دماسنج, گیج دما کاپیلاری دار, ترمومتر کاپیلاری دار