• فلنج دنده ای (رزوه ای)

فلنج دنده ای , فلنج رزوه ای , فلنج رزوه دار

فلنج رزوه ایThreaded flanges ) یکی از انواع فلنج های پر کاربرد در صنایع تاسیساتی است که از آن با نام فلنج دنده ای نیز میتوان یاد نمود . فلنج های موجود در بازار های ایران در انواع مختلفی همانند فلنج جوشی ،  فلنج گلودار ،  فلنج ساکت ولد ،  فلنج کور ،  فلنج رزوه ای و … وجود دارند ،  که برای هر یک از آنها روش های گوناگونی جهت اتصال لوله و اقلام آن به یکدیگر و یا به تجهیزات وجود دارد ،  مثل جوشکاری و … که یکی از این موارد بصورت دنده ای میباشد .


تمامی محصولات شرکت از لحاظ کیفیت تضمینی و از لحاظ قیمت رقابتی میباشد.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره ( رایگان ) با مشاوران ما در ارتباط باشید .


آقای یوسفی 09122250251 -02133950604 - 02133951105


فلنج ها یکی از مرسوم ترین روش اتصال لوله ها،  شیر آلات و سایر تجهیزات مورد استفاده در لوله کشی به یکدیگر هستند که چون در اتصال به وسیله آن ها از پیچ و مهره استفاده می شود،  امکان جداسازی قطعات مختلف لوله و تجهیزات برای تعمیرات و دیگر موارد وجود دارد.

فلنج ها انواع گوناگونی دارند که هر کدام ویژگی و شاخص های خاص خود را دارند و در موقعیت ها و شرایط متفاوت به کار می روند. به همین دلیل لازم است ابتدا با انواع مختلف فلنج آشنا گردیم تا انتخابی هوشمندانه و مناسب داشته باشیم . در صورت توجه به نیاز خاص و شرایط مورد نظر کاربر ،  میتوان فلنج متناسب را انتخاب نمود که باعث می گردد تا بحث های مربوط به هزینه و زمان کاهش یابد و عمر مفید خطوط لوله و تاسیسات افزایش یابد . در ادامه به طور مختصر با ویژگی های فلنج ها و به طور کامل با فلنج رزوه ای آشنا می‌شویم. 


فلنج رزوه ای یا فلنج دنده ای قطعه ای دیسکی شکل است که با استفاده از رزوه ، لوله را به شیر آلات و سایر تجهیزات پایپینگ متصل می نماید و اتصال آن به لوله به صورت دنده ای میباشد . اگرچه فلنج رزوه ای در کلاس های فشاری مختلف و سایزهای مختلف موجود میباشند و تولید می گردند اما معمولا از این نوع از فلنج در سایزهای کوچک استفاده می شود. این نوع فلنج ها از داخل مطابق استاندارد رزوه لوله ها یعنی استاندارد NPT دنده شده اند و فلنج بر روی لوله دنده شده قرار می گیرد.

لازم به یادآوری میباشد که با وجود اینکه اتصال فلنج رزوه ای به وسیله دنده است اما در صورت نیاز و برای جلوگیری از نشت از بین دنده ها می توان پس از بستن لوله به فلنج آن ها را به هم جوش داد تا آب بندی بهتری داشته باشیم.

ویژگی ‌های فلنج رزوه ای

یکی از مهم ترین ویژگی فلنج رزوه ای ،  نسبت به روش های دیگر مانند جوشکاری ،  امکان باز و بسته نمودن آن به وسیله پیچ و مهره میباشد . این ویژگی شاخص ، امکان جدا سازی راحت و تعمیرات قسمت های مختلفی از خطوط لوله کشی را فراهم می نماید. ضمن این که برای اتصال به دیگر قسمتها نیازی به جوشکاری ندارد ،  که این عامل باعث گردیده است تا فلنج رزوه ای محبوبیت بالایی در صنعت پایپینگ داشته باشد و یکی از فلنج های کاربردی باشد.


مزیت های فلنج رزوه ای :

فلنج رزوه ای دسترسی راحتی به منظور تمیزکاری ،  بازرسی و تعمیرات فراهم می کند.

ارجحیت متمایز فلنج رزوه ای نسبت به فلنج جوشی اتصال آن به لوله بدون نیاز به جوشکاری است .

درحالیکه فلنج رزوه ای این مزیت را دارد که امکان اتصال بدون جوشکاری و در نتیجه ارزان و راحت تر را به قطعات دارد اما دارای محدودیت ها و عیوبی نیز است.

معایب فلنج رزوه ای:


فلنج رزوه ای برای اتصال به لوله هایی با ضخامت کم مناسب نمیباشد .

در مواردی که سیال سمی و یا خورنده باشد ،  نمی بایست از فلنج رزوه ای استفاده نمود .

علت مناسب نبودن فلنج رزوه ای برای اتصال به لوله با ضخامت کم،  مشکلات موجود در ایجاد دنده بر روی لوله های با ضخامت کم است. همچنین،  دلیل عدم امکان استفاده از فلنج های رزوه ای در مکان هایی که سیال حساس و سمی وجود دارد به علت امکان وجود نشتی کم در اتصالات دنده ای و خطر آفرین بودن بسیار زیاد اینگونه سیالات در صورت نشت کردن به محیط است.


کاربرد های فلنج رزوه ای

این نوع فلنج در بیشتر صنایعی که با سیالات در دما و فشار های بالا تعامل دارند ،  مورد استفاده قرار میگیرد . به طور ویژه فلنج رزوه ای با متریال فولادی را می توان در فشار و دمای بالا مورد استفاده قرار داد چون استاندارد خاصی برای اندازه قطر داخلی این فلنج وجود ندارد و ضمن اینکه می توان این نوع از فلنج را بدون جوش دادن وصل نمود . پس میتوان گفت که کاربرد اصلی فلنج رزوه ای با توجه به ویژگی های مذکور ،  در مکان هایی که دما و فشار بالا هست ،  میباشد . 

فلنج دنده ای را می توان بصورت مستقیم به لوله و یا با استفاده از یک مغزی دو سویه به شیر رزوه ای هم وصل نمود و با توجه به متریال فلنج و فشار کاری آن برای کاربری های متفاوتی همانند کشاورزی ،  پتروشیمی ،  تاسیسات ساختمان ،  صنایع غذایی و دارویی ،  شیمیایی و کارخانجاتی مثل فولاد ،   سیمان و غیره می توان استفاده گردند.

فلنج رزوه ای که به آن فلنج دنده ای یا فلنج پیچی هم اطلاق میگردد جهت اتصال  به لوله های سایز کوچک الی ۶ اینچ با نوع اتصال دنده ای با متریال های فولادی ،  استیل ،  گالوانیزه ،  پلی ایتلن و غیره تولید و عرضه می گردد .


انواع فلنج رزوه ای

فلنج دنده ای را می توان بر اساس متریال ( فولادی ،  استیل ،  گالوانیزه ،  پلی اتیلن ،  پروپیلن ) یا بر اساس نوع روزه (رزوه درشت ،  رزوه ریز ) یا بر اساس استاندارد های (ASME  و DIN ) دسته بندی نمود .

فلنج‌ رزوه ای فولادی

فلنج دنده ای فولادی یکی از رایج ترین فلنج های دنده ای میباشد که معمولا با متریال های A105 یا ST37 مطابق با استانداردASME B16.5  تولید و عرضه می گردد.

فلنج دنده ای گالوانیزه

فلنج دنده ای با پوشش گالوانیزه برای پیشگیری از عمل فرسایش از سایز 1.2 اینچ تا 6 اینچ با نوع اتصال رزوه ای و مطابق استاندارد DIN برای فشار کاری PN6 تا PN16 مورد استفاده قرار می گیرند. 

روش نصب فلنج روزه ای :

فلنج دنده ای بدلیل نوع اتصال دنده ای به راحتی و با چرخش روی لوله بسته و باز می شود ولی میبایست یک نکته را در نظر گرفت که برای اطمینان از آب بندی مطمئن می توان روی دنده های لوله را تفلون پیچید و سپس فلنج را بست .  

فلنج دنده ای که به آن Threaded Flange نیز گفته می شود یکی از انواع فلنج ها می باشد که برای اتصال نیازی به جوشکاری پیدا نمیکند . قسمت درونی این فلنج دارای دنده مخروطی شکل می باشد که لوله به صورت پیچیدن داخل آن بسته میشود و به این شکل به لوله یا اتصالات دیگر متصل می گردد. 

استفاده ازاین نوع از فلنج در جا هایی که امکان جوشکاری بنا به هر دلیلی همچون احتمال انفجار وجود ندارد ،  بهترین گزینه می باشد. پترو تایگا ارائه دهنده سایز ها و کلاس های مختلف فلنج دنده ای در انواع زیر می باشد .

فلنج دنده ای فورج فولادی A105

فلنج دنده ای فورج استنلس استیل A182 F304/304L

فلنج دنده ای فورج استنلس استیل A182 F316/316L

فلنج دنده ای فولادی با پوشش گالوانیزه

فلنج دنده ای فولادی PN10

فلنج دنده ای فولادی PN16 

مشخصات فنی فلنج دنده ای

در فلنج دنده ای ،  همانطور که از نام این نوع از فلنج پیداست ،  اتصال آن به صورت دنده ای می باشد . این فلنج شباهت بسیاری به فلنج اسلیپون دارد با این فرق  که به جای جوش جهت اتصال از دنده استفاده می شود . این عامل یکی از مهم ترین ویژگی های این فلنج می باشد که امکان باز و بسته شدن فلنج را در دفعات زیاد و در موقعیت های پر خطر به ما می دهد . فلنج های دنده ای در سایز و فشار های کاری بسیاری موجود می باشند اما سایز کوچک تر آن بیشتر به کاربرد دارد . در اتصال این نوع از فلنج میبایست از نوار تفلون مخصوص آب بندی دنده ها استفاده نمود ، معمولا در صنایع از این نوع فلنج در سرویس های آب آشامیدنی و مصارف شستشو استفاده می گردد . این فلنج بر اساس استاندارد ASME B16.5 تولید می گردد . به دلیل کاربری آسان این فلنج در سایز های ½ تا 6 اینچ بسیار پر مصرف می باشد.

 

انواع فلنج های دنده ای

 

فلنج دنده ای لبه دار

فلنج دنده ای تخت

فلنج های فورج بر اساس استاندارد ابعادی ASME B16.5 و به صورت لبه دار تولید می گردند ولی انواع PN که از ورق ساخته می گردند معمولا به صورت تخت می باشند.

 

ابعاد فلنج دنده ای بر اساس اینچ استاندارد (ASME B16.5)

 

مزایای فلنج دنده ای

بدون نیاز به جوشکاری

مقرون به صرفه بودن

راحتی در باز و بسته نمودن توسط اپراتور

مقاومت در برابر فشار کاری بالا

قابلیت باز و بسته شدن به منظور انجام عملیات تعمیرات به کرات

استفاده در شرایطی که احتمال انفجار در خطوط لوله وجود دارد .

نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

فلنج دنده ای (رزوه ای)

  • کد محصول: رزوه ای
  • موجودی: در انبار
  • 0تومان


محصولات مرتبط

فلنج اسلیپون

فلنج اسلیپون

فلنج اسلیپون , فروش فلنج اسلیپان ( Slip On Flange ) فلنج اسلیپون چیست؟ ( Slip On Flange)فل..

0تومان

فلنج تبدیلی (کاهنده)

فلنج تبدیلی (کاهنده)

فلنج تبدیلی , فلنج ردیوسر , فلنج کاهندهفلنج تبدیلی ( کاهنده ) چیست ؟فلنچ ها (flange) یکی ا..

0تومان

فلنج راکتی

فلنج راکتی

فلنج راکتی  , فلنج راکتی  استنلس استيل , فلنج راکتی&nbs..

0تومان

برچسب ها: فلنج, فلنج دنده ای, فلنج رزوه ای, فلنج رزوه دار, انواع فلنج دنده ای, ساخت فلنج دنده ای, تولید فلنج دنده ای, سفارش فلنج رزوه ای, فلنج رزوه ای رينگی, فلنج رزوه ای واشری, فلنج رزوه ای 300, فلنج رزوه دار 150, فلنج رزوه دار 400, فلنج رزوه دار كلاس 600, فلنج رزوه دار 9٠٠, فلنج دنده ای ١٥٠٠, فلنج دنده ای ٣٠٠٠, فلنج دنده ای ٥٠٠٠, فلنج دنده ای, PN16, RTJ flange, دنده ای, ريس فيس RF, رزوه ای, رزوه دار, RTJ, قیمت فلنج دنده ای, نمایندگی فلنج دنده ای, فروش فلنج دنده ای, Threaded flange